EVERLIGHT IRM-3636MS27
| Manufacturer | |
| MPN | IRM-3636MS27 |
| LCSC Part # | C264259 |
| Packaging | SIP-3-2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Reception distance 5m ±35°@horizontal ±35°@vertical |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Sensors, Transducers/Optical Sensors/Photo Detectors - Remote Receiver | |
| Manufacturer | EVERLIGHT | |
| Packaging | SIP-3-2.54mm | |
| Frequency - Center | 36kHz | |
| Transmission Distance | 5m | |
| Viewing Angle | ±35° @ Horizontal;±35° @ Vertical | |
| Operating Temperature | -20℃~+80℃ | |
| Current - Supply | 1mA | |
| Pd - Power Dissipation | - | |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.344 | $ 1.72 |
| 50+ | $ 0.2778 | $ 13.89 |
| 250+ | $ 0.2495 | $ 62.38 |
| 500+ | $ 0.2141 | $ 107.05 |
| 2,500+ | $ 0.1983 | $ 495.75 |
| 5,000+ | $ 0.1889 | $ 944.50 |
Standard Packaging250/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |



