TOSHIBA TLP172GM(TPL,E
| Manufacturer | |
| MPN | TLP172GM(TPL,E |
| LCSC Part # | C261926 |
| Packaging | SOP-4-2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SSR RELAY SPST-NO(1 Form A) 110mA 350V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Solid State Relays (SSR) | |
| Manufacturer | TOSHIBA | |
| Packaging | SOP-4-2.54mm | |
| Contact Form | One normally open: 2A (SPST-NO) | |
| Turn-on time | 500us | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 3.75kV | |
| RDS(on) | 22Ω | |
| Turn-off time | 100us | |
| Features | - | |
| Forward voltage | 1.27V | |
| Load Voltage | 350V | |
| load current | 110mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
TLP172GM consists of an aluminum gallium arsenide infrared emitting diode optically coupled to a photo - MOSFET in a 4 - pin SO6 package, which is suitable for surface mount assembly. The TLP172GM is suitable for the battery management systems which require space savings.
Features
AI Translation
- Halogen-free
- Operating temperature range: 110℃ (max)
- Normally opened (1-Form-A)
- OFF-state output terminal voltage: 350V (min)
- Trigger LED current: 3mA (max)
- ON-state current: 110mA (max)
- ON-state resistance: 35Ω (max, τ < 1 s)
- ON-state resistance: 50Ω (max, continuous)
- Isolation voltage: 3750Vrms (min)
- Safety standards UL-approved: UL1577, File No.E67349; cUL-approved: CSA Component Acceptance Service No.5A File No.E67349; UL-approved: UL508, File No.E499232; VDE-approved: EN60747-5-5
Applications
AI Translation
- Battery Management System (BMS)
- Factory Automation (FA)
- Security Systems
- Measuring Instruments
- Smart Meters
- Mechanical relay replacements
In-Stock: 121,235
121,235 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5952 | $ 0.60 |
| 10+ | $ 0.4982 | $ 4.98 |
| 30+ | $ 0.4287 | $ 12.86 |
| 100+ | $ 0.372 | $ 37.20 |
| 500+ | $ 0.3462 | $ 173.10 |
| 1,000+ | $ 0.3348 | $ 334.80 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



