SKYWORKS SKY13414-485LF
| Manufacturer | |
| MPN | SKY13414-485LF |
| LCSC Part # | C255353 |
| Packaging | QFN-14-EP(2x2) |
| Customer # | |
| Key Attributes | 0.1 to 3.8 GHz SP4T Antenna Switch |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Switches | |
| Manufacturer | SKYWORKS | |
| Packaging | QFN-14-EP(2x2) | |
| Frequency range | 100MHz~3.8GHz | |
| Features | Integrated control logic;Integrated impedance matching network | |
| Voltage - Supply | 2.5V~5V | |
| operating temperature | -40℃~+85℃ |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The SKY13414-485LF is a single pole, four-throw (SP4T) antenna switch with an internal 50 Ω termination. The high-linearity performance and low insertion loss achieved by the SKY13414-485LF make it an ideal choice for main/diversity switching commonly used in LTE-based handsets, data cards, and tablets that use antenna diversity solutions. The symmetric port designs provide flexibility in signal routing for both receive diversity and higher power TD-SCDMA/TDD-LTE, WCDMA/FDD, and LTE transmit/receive applications. Switching is controlled by three CMOS/TTL-compatible control voltage inputs (V1, V2, and V3). Depending on the logic voltage level applied to the control pins, the ANT pin is connected to one of four switched RF outputs (RF1 to RF4) using a low insertion loss path, while the paths between the ANT pin and the other RF pins are in a high isolation state. The antenna path can also be closed on a 50 Ω load when it needs to be terminated. The 50 Ω load is internally grounded. No external blocking capacitors are required on the RF paths unless VDC is externally applied. The SKY13414-485LF is manufactured in a compact, 14-pin 2.0×2.0 mm, Quad Flat No-Lead (QFN) package.
Features
- Broadband frequency range: 0.1 to 3.8 GHz
- Low insertion loss: 0.45 dB typical @2.7 GHz
- High isolation: >31 dB @2.7 GHz
- Internal 50 Ω port to control diversity antenna impedance when device is not in use
- Integrated logic
- Small QFN (14-pin, 2.0×2.0 mm) package (MSL1, 260 °C per JEDEC J-STD-020)
Applications
- Any 2G/3G/4G antenna diversity or LTE (TDD/FDD) transmit/receive system for which GSM transmit is not required
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.6201 | $ 0.62 |
| 10+ | $ 0.5488 | $ 5.49 |
| 30+ | $ 0.5132 | $ 15.40 |
| 100+ | $ 0.4776 | $ 47.76 |
| 500+ | $ 0.4566 | $ 228.30 |
| 1,000+ | $ 0.4452 | $ 445.20 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A991g |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A991g |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |



