Nichicon UHD0J102MPD
| Manufacturer | |
| MPN | UHD0J102MPD |
| LCSC Part # | C251003 |
| Packaging | Through Hole,D10xL12.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 1000uF ±20% 6.3V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Nichicon | |
| Packaging | Through Hole,D10xL12.5mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 6.3V | |
| Lifetime | 4000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 1000uF | |
| Ripple Current | 1.03A@100kHz | |
| Pin Spacing | 5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | 53mΩ@100kHz | |
| Height - Seated (Max) | 12.5mm | |
| Diameter | 10mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 90
90 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1991 | $ 1.00 |
| 50+ | $ 0.1594 | $ 7.97 |
| 150+ | $ 0.1423 | $ 21.35 |
| 500+ | $ 0.1148 | $ 57.40 |
| 2,500+ | $ 0.1053 | $ 263.25 |
| 5,000+ | $ 0.0997 | $ 498.50 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
