Walsin RFBPF1608060K98Q1C
| Manufacturer | WalsinAsian Brands |
| MPN | RFBPF1608060K98Q1C |
| LCSC Part # | C2442150 |
| Packaging | SMD-3P,1.6x0.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1.6x0.8mm LTCC Multi Layer Ceramic Band Pass Filter |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/RF Filters | |
| Manufacturer | Walsin | |
| Packaging | SMD-3P,1.6x0.8mm | |
| Relative Bandwidth | - | |
| Impedance | 50Ω | |
| Frequency - Center | - | |
| Type of Filter | Bandpass | |
| Cut-Off Frequency | - | |
| Attenuation | 40dB | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Insertion Loss | 0.6dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Miniature footprint: 1.6×0.8×0.6 mm³
- Low Insertion loss
- High attenuation on harmonic suppressed
- LTCC process
Applications
AI Translation
- 5150 - 5950 MHz band RF applications.
In-Stock: 12,850
12,850 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0518 | $ 0.52 |
| 100+ | $ 0.0416 | $ 4.16 |
| 300+ | $ 0.0366 | $ 10.98 |
| 1,000+ | $ 0.0328 | $ 32.80 |
| 4,000+ | $ 0.0259 | $ 103.60 |
| 8,000+ | $ 0.0244 | $ 195.20 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |



