VISHAY V40150C-E3/4W
| Manufacturer | |
| MPN | V40150C-E3/4W |
| LCSC Part # | C241875 |
| Packaging | TO-220AB-3 |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE ARR SCHOTTKY 150V TO-220AB-3 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Diode Arrays | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | TO-220AB-3 | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 250uA@150V | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Voltage - DC Reverse(Vr) | 150V | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 160A | |
| Current - Rectified | 20A | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 1.43V@20A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 3
3 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.1663 | $ 1.17 |
| 10+ | $ 0.9671 | $ 9.67 |
| 50+ | $ 0.857 | $ 42.85 |
| 100+ | $ 0.7333 | $ 73.33 |
| 500+ | $ 0.679 | $ 339.50 |
| 1,000+ | $ 0.6533 | $ 653.30 |
Standard Packaging50/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



