BXCONN FC-05A8P11H20
| Manufacturer |
BXCONN
Asian Brands |
| MPN | FC-05A8P11H20 |
| LCSC Part # | C23398832 |
| Packaging | SMD,P=0.5mm,Surface Mount,Right Angle |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN FFC FPC 8POS 0.5mm BOTTOM CNT SMD R/A |
| Description | FFC/FPC Connector 8 Position 0.5mm Pitch Bottom Contact Surface Mount, Right Angle -25℃~+85℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors/FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies | |
| Manufacturer | BXCONN | |
| Packaging | SMD,P=0.5mm,Surface Mount,Right Angle |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
12,075
12,075
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.0623 $ 0.0592 | $ 0.30 |
50+ | $ 0.0547 $ 0.0520 | $ 2.60 |
150+ | $ 0.0509 $ 0.0484 | $ 7.26 |
500+ | $ 0.0481 $ 0.0457 | $ 22.85 |
2,000+ | $ 0.0458 $ 0.0436 | $ 87.20 |
4,000+ | $ 0.0447 $ 0.0425 | $ 170.00 |
Standard Packaging 2000/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$