Megastar ZX-PM2.0-2-2PY
| Manufacturer | MegastarAsian Brands |
| MPN | ZX-PM2.0-2-2PY |
| LCSC Part # | C22397132 |
| Packaging | Through Hole,P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 4POS 2mm DUAL ROW TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Megastar | |
| Packaging | Through Hole,P=2mm | |
| Number of Positions | 4P | |
| Current Rating | 1.5A | |
| PIN Length | 2.8mm | |
| Voltage Rating | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Supplementary Features | - | |
| Insulation Height | 6.35mm | |
| Holes Structure | 2x2P | |
| Pitch | 2mm | |
| Holes Direction | Top | |
| Number of Rows | 2 | |
| Contact Plating | Gold | |
| Circular Hole / Square Hole | Square Hole | |
| Contact Material | - | |
| Row Spacing | 2mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 15,410
15,410 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1361$ 0.1253 | $ 0.63 |
| 50+ | $ 0.1136$ 0.1046 | $ 5.23 |
| 150+ | $ 0.104$ 0.0957 | $ 14.36 |
| 1,000+ | $ 0.0919$ 0.0846 | $ 84.60 |
| 2,000+ | $ 0.0866$ 0.0797 | $ 159.40 |
| 5,000+ | $ 0.0834$ 0.0768 | $ 384.00 |
Standard Packaging1000/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



