XYECONN IDC2.0-US2S-10A
| Manufacturer | XYECONNAsian Brands |
| MPN | IDC2.0-US2S-10A |
| LCSC Part # | C22392258 |
| Packaging | SMD,P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN IDC HEADER SMD 20POS 2mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Free Hanging, Panel Mount | |
| Manufacturer | XYECONN | |
| Packaging | SMD,P=2mm | |
| Number of Positions or Pins | 2x10P | |
| Voltage Rating | - | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row spacing | 2mm | |
| working temperature | -40℃~+105℃ | |
| Pitch | 2mm | |
| Connector Type | IDC Header | |
| Number of PINs Per Row | 10 | |
| Contact Plating | Gold | |
| Contact Material | Brass | |
| Current Rating | 1.5A | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 160 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 20
20 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2356$ 0.1650 | $ 0.83 |
| 50+ | $ 0.185$ 0.1295 | $ 6.48 |
| 150+ | $ 0.1633$ 0.1144 | $ 17.16 |
| 500+ | $ 0.1363$ 0.0955 | $ 47.75 |
| 2,500+ | $ 0.1242$ 0.0870 | $ 217.50 |
| 5,000+ | $ 0.117$ 0.0819 | $ 409.50 |
Standard Packaging160/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



