Hong Cheng HC-PM200-4.3H-1x16PZ
| Manufacturer |
Hong Cheng
Asian Brands |
| MPN | HC-PM200-4.3H-1x16PZ |
| LCSC Part # | C22373851 |
| Packaging | Through Hole,P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 16POS 2mm SINGLE ROW TH |
| Description | 1.5A 16P Through Hole -40℃~+105℃ 4.3mm 1x16P 2mm Top 1 Square Hole Through Hole,P=2mm Headers, Receptacles, Female Sockets RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Hong Cheng | |
| Packaging | Through Hole,P=2mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 6 |
| Multiple | 6 |
| Standard Packaging | 18 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
7,446
7,446
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
6+ | $ 0.1836 $ 0.1745 | $ 1.05 |
60+ | $ 0.146 $ 0.1387 | $ 8.32 |
180+ | $ 0.1299 $ 0.1235 | $ 22.23 |
600+ | $ 0.1097 $ 0.1043 | $ 62.58 |
3,000+ | $ 0.1008 $ 0.0958 | $ 287.40 |
6,000+ | $ 0.0954 $ 0.0907 | $ 544.20 |
Standard Packaging 18/Full
Tube | ||
Better price for more quantity?
$