SDAPO DP7200
| Manufacturer | SDAPOAsian Brands |
| MPN | DP7200 |
| LCSC Part # | C22358560 |
| Packaging | SIP,56x14mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 52V Boost Converter Module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Networking Solutions/Serial Device Servers | |
| Manufacturer | SDAPO | |
| Packaging | SIP,56x14mm | |
| Isolation | Yes | |
| Voltage - Supply | 10V~30V |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 30 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The DP7200 module is a low noise DC/DC boost converter, designed to generate the higher voltages required for IEEE802.3 PSE applications from lower voltage supplies. This module provides exceptional efficiency (>92%) while providing full compatibility with the IEEE 802.3af/at power and isolation requirements. The module accepts a wide DC voltage input range, from 10V to 30V. The input voltage is then boosted to generate the higher voltages required to power any IEEE802.3af/at PSE circuits (including those supplied by Sdapo). The DP7200 provides a regulated adjustable output, of between 44V and 57V. DP7200 has been designed to provide an ideal solution for powering the Sdapo DP6100 PSE module from a vehicle battery, 12V plug-top PSU or other commonly available power supplies. Its low cost, small footprint, high efficiency and in-built isolation make it an extremely versatile DC-DC boost converter for a wide range of potential applications.
Features
- Small SIL package
- Suitable for IEEE802.3af/at compliant PSEs
- Industrial Temperature
- High efficiency (>92%)
- Input voltage range 10V to 30V
- Minimal external components required
- Short-circuit and Thermal protection
- Adjustable Output (44V to 56V)
- 1500V isolation (input to output)
- Sdapo “design-in” assistance
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 6.5081 | $ 6.51 |
| 10+ | $ 5.6022 | $ 56.02 |
| 30+ | $ 4.9735 | $ 149.21 |
| 90+ | $ 4.51 | $ 405.90 |
Standard Packaging30/Full Tray | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



