EATON MOVGT20V520K
| Manufacturer | |
| MPN | MOVGT20V520K |
| LCSC Part # | C22236899 |
| Packaging | Through Hole,P=10mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 10kA@8/20us Through Hole,P=10mm Mixed Technology RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Transient Voltage Suppressors (TVS)/Mixed Technology | |
| Manufacturer | EATON | |
| Packaging | Through Hole,P=10mm | |
| Peak Pulse Current (Ipp) | 10kA@8/20us | |
| Operating temperature | -40℃~+105℃ | |
| Capacitance | 5pF |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Integrated metal oxide varistor (MOV) with gas discharge tube (GDT) device
- Disc sizes from 7 mm to 20 mm
- High surge current
- Drop-in footprint replacement for standard MOVs
- Long lifetime Pair with BussmannTM series axial or radial fuse
Applications
AI Translation
- Industrial control Telecom
- Uninterruptible power supplies Lighting Medical electronics Power supplies
- Switch boards Surge strips
- Any Vac circuit
In-Stock: 10
10 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.7169 | $ 2.72 |
| 10+ | $ 2.6588 | $ 26.59 |
| 30+ | $ 2.6184 | $ 78.55 |
| 100+ | $ 2.5797 | $ 257.97 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



