HRS FX16-31P-0.5SD
| Manufacturer | |
| MPN | FX16-31P-0.5SD |
| LCSC Part # | C22050055 |
| Packaging | P=0.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 0.5mm pitch, Next Generation High Speed Wire-to-Board Connectors |
| Description | 0.5mm 1x31P 31 1 Non-Latching P=0.5mm Pluggable Connector Assemblies RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Pluggable Connectors/Pluggable Connector Assemblies | |
| Manufacturer | HRS | |
| Packaging | P=0.5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 75 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
300
300
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 1.9561 | $ 1.96 |
10+ | $ 1.6407 | $ 16.41 |
30+ | $ 1.4443 | $ 43.33 |
75+ | $ 1.2417 | $ 93.13 |
450+ | $ 1.1505 | $ 517.73 |
900+ | $ 1.1103 | $ 999.27 |
Standard Packaging 75/Full
Tray | ||
Better price for more quantity?
$