TOSHIBA TLP172AM(TPL,E
| Manufacturer | |
| MPN | TLP172AM(TPL,E |
| LCSC Part # | C2152276 |
| Packaging | SOP-4-2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SSR RELAY SPST-NO(1 Form A) 500mA 60V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Solid State Relays (SSR) | |
| Manufacturer | TOSHIBA | |
| Packaging | SOP-4-2.54mm | |
| Turn-on time | 600us | |
| Contact Form | One normally open: 2A (SPST-NO) | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 3.75kV | |
| RDS(on) | 1Ω | |
| Turn-off time | 100us | |
| Operating Temperature | -40℃~+110℃ | |
| Features | - | |
| Forward voltage | 1.27V | |
| Load Voltage | 60V | |
| load current | 500mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The Toshiba TLP172AM consists of an infrared LED optically coupled to a photo-MOSFET in a 4-pin SO6 package. This photorelay has higher output current rating than phototransistor-type photocoupler; hence, it is suitable for use as On/Off control for high current.
Features
AI Translation
- Halogen-free
- Operating temperature range: -40℃ (min) to 110℃ (max)
- Normally opened (1-Form-A)
- OFF-state output terminal voltage: 60 V (min)
- Trigger LED current: 3 mA (max)
- ON-state current: 500 mA (max)
- ON-state resistance: 2 Ω (max)
- Isolation voltage: 3750 Vrms (min)
- Safety standards UL-recognized: UL 1577, File No.E67349; cUL-recognized: CSA Component Acceptance Service No.5A File No.E67349; UL-recognized: UL 508, File No.E499232; VDE-approved: EN 60747-5-5
Applications
AI Translation
- Security Systems
- Factory Automation (FA)
- Measuring Instruments
- Battery Management System (BMS) (Non-Automotive)
- Programmable Logic Controllers (PLCs)
- Mechanical relay replacements
In-Stock: 16,692
16,692 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.791 | $ 0.79 |
| 10+ | $ 0.6341 | $ 6.34 |
| 30+ | $ 0.5548 | $ 16.64 |
| 100+ | $ 0.4772 | $ 47.72 |
| 500+ | $ 0.4109 | $ 205.45 |
| 1,000+ | $ 0.3866 | $ 386.60 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



