TDK B72214S2461K101
| Manufacturer | |
| MPN | B72214S2461K101 |
| LCSC Part # | C210696 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 750V 5kA P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | TDK | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 1.24kV | |
| Rated Wattage | 600mW | |
| Pitch | 7.5mm | |
| Maximum DC Volts | 615V | |
| Energy | 150J | |
| Capacitance | 320pF@1kHz | |
| Maximum AC Volts | 460V | |
| Varistor Voltage | 750V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 350 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- High-energy AdvanceD series E2
- High surge current ratings up to 10 kA
- High energy ratings up to 440 J
- Wide operating voltage range 130...680 V_RMS
- For S14/ S20 types duty cycle <6 kV/3 kA => 10 pulses, according to IEC 60950-1, Annex Q; IEC 61051-2
- PSpice models
In-Stock: 1,870
1,870 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.181 | $ 0.91 |
| 50+ | $ 0.1428 | $ 7.14 |
| 150+ | $ 0.1265 | $ 18.98 |
| 350+ | $ 0.1061 | $ 37.14 |
| 2,450+ | $ 0.097 | $ 237.65 |
| 4,900+ | $ 0.0916 | $ 448.84 |
Standard Packaging350/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



