TDK B72214S1140K102
| Manufacturer | |
| MPN | B72214S1140K102 |
| LCSC Part # | C210672 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 16V 14V 22V Through Hole,P=7.5mm Varistors, MOVs RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | TDK | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Capacitance | 10nF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 16V | |
| Energy | 4J | |
| Maximum AC Volts | 14V | |
| Varistor Voltage | 22V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Radial leaded varistor. Coating: epoxy resin (D1: phenolic resin), flammability rating UL 94 V-0. Terminals: tinned leads. High energy absorption, especially suitable for load dump. High surge capability. Stable protection level with minimum leakage current. High resistance to cyclic temperature stress. PSpice model available. Wide operating temperature range up to 125℃. All D1 types comply with AEC-Q200.
In-Stock: 2,947
2,947 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.7568 | $ 0.76 |
| 10+ | $ 0.6143 | $ 6.14 |
| 30+ | $ 0.5431 | $ 16.29 |
| 100+ | $ 0.4718 | $ 47.18 |
| 500+ | $ 0.4291 | $ 214.55 |
| 1,000+ | $ 0.4085 | $ 408.50 |
Standard Packaging500/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



