HOOYA 2AS4T1A1M2RES
| Manufacturer | HOOYAAsian Brands |
| MPN | 2AS4T1A1M2RES |
| LCSC Part # | C20611706 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Through Hole 50,000 cycles Through Hole,P=2.54mm Toggle Switches RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Toggle Switches | |
| Manufacturer | HOOYA | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm | |
| Voltage Rating (AC) | 120V;250V | |
| Width | 5.08mm | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| Switch Height | 23.7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Life | 50,000 cycles | |
| Current Rating | 3A;1A | |
| Length | 8.13mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Rating: Max 3A at 120VAC; Max 1A at 250VAC
- Contact Resistance: ≤20mΩ
- Insulation Resistance: ≥1000MΩ (DC 1000V)
- Withstanding Voltage: 1000VAC
- Operating Force: 200±100gf
- Life Test: 50000 cycles
- Operating Temperature Range: -25°C ~ 85°C
- Symbol "*" indicates critical dimensions
In-Stock: 15
15 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.6846$ 1.6004 | $ 1.60 |
| 10+ | $ 1.4099$ 1.3395 | $ 13.40 |
| 30+ | $ 1.2591$ 1.1962 | $ 35.89 |
| 100+ | $ 1.0892$ 1.0348 | $ 103.48 |
| 500+ | $ 1.013$ 0.9624 | $ 481.20 |
| 1,000+ | $ 0.9781$ 0.9292 | $ 929.20 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



