TE Connectivity 2425753-2
| Manufacturer | |
| MPN | 2425753-2 |
| LCSC Part # | C20504167 |
| Packaging | SMD-4P,3x2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 15V Round Button SPST-NO 20mA SMD-4P,3x2mm Tactile Switches RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Tactile Switches | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | SMD-4P,3x2mm | |
| Voltage Rating | 15V | |
| Switching Life | 500,000 cycles | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Installation Method | Surface Mount,Vertical | |
| PressForce | 2.4N | |
| Termination Style | SMD(SMT) Tab | |
| Actuator Style | Round Button | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Contact Current | 20mA | |
| IP Rating | IP67 | |
| Height | 0.6mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 8500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 256
256 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.9516 | $ 0.95 |
| 10+ | $ 0.797 | $ 7.97 |
| 30+ | $ 0.719 | $ 21.57 |
| 100+ | $ 0.6409 | $ 64.09 |
| 500+ | $ 0.5954 | $ 297.70 |
| 1,000+ | $ 0.571 | $ 571.00 |
Standard Packaging8500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |

