TE Connectivity 225677-E
| Manufacturer | |
| MPN | 225677-E |
| LCSC Part # | C20464731 |
| Packaging | Through Hole-16P,9x9mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Through Hole-16P,9x9mm Screw Connectors RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminals/Screw Connectors | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | Through Hole-16P,9x9mm |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 15 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
PowerElements can be used essentially anywhere where you are dealing with "power" sourcing capabilities, namely high current on the Printed Circuit Board (PCB). Be it "Wire - to - Board" sourcing and distribution in PCB based high current applications, or assembly, component connection and fixation such as screw locking (e.g. midi or mega fuses), relays with screw connection, conductor rail etc. on the PCBs. To achieve this we also provide additional insulation bodies e.g. twist protection, to help avoid shorts and contact on the cable side of the connections such as cable lugs. Also mechanical challenges, such as the PCB connection inside a housing, in the interior or even with a second PCB can be realised using PowerElements. The two piece PowerElement offers a special feature - it is press fitted from both sides of the PCB. The bearing surface on either side helps provide protection to the PCB against mechanical stress during assembly in the installation space. Virtually, there are no limits to the variety of PowerElements connection options. Whether it is the headless screw, the thread nut as well as through holes or blind holes, whether perpendicular or angled, even the installation height, connection surface and thread or drill dimension can be selected and combined with essentially no restriction. PowerElements in press - fit technology and Surface - Moulded Device (SMD) solder technology are available for processing. SMD PowerElements are delivered blister packed for fully automated assembly.
Features
- PowerElements with massive pressfit zone:
- Current carrying capability per PowerElement: approx. 10 A per pin
- Operating temperature: -40℃ to +135℃
- PowerElements with SMD solder technology:
- Current carrying capability per PowerElement: up to 200 A
- Operating temperature: -40℃ to +155℃
- Solder paste thickness: 150 μm
Applications
- Attaching a cable to a M8 male thread PowerElement with twist protection
- Attaching a megafuse on two M8 male thread PowerElements
- Attaching a high - current relay onto an angled PowerElement
- Attaching a battery disconnecting switch on two piece PowerElements
- Attaching a midifuse onto two M5 male thread PowerElements
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 6.1665 | $ 6.17 |
| 10+ | $ 6.0486 | $ 60.49 |
| 30+ | $ 5.9695 | $ 179.09 |
| 105+ | $ 5.8903 | $ 618.48 |
Standard Packaging15/Full Bag | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



