RUILON 07D560K
| Manufacturer | RUILONAsian Brands |
| MPN | 07D560K |
| LCSC Part # | C19930 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 50V~62V 250A P=5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | RUILON | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm | |
| Clamping Voltage | 110V | |
| Rated Wattage | 20mW | |
| Energy | 2.4J | |
| Capacitance | 1.05nF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 45V | |
| Maximum AC Volts | 35V | |
| Varistor Voltage | 50V~62V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Wide operating voltage (V1mA) range from 18V to 820V. Fast response to transient overvoltage. High transient energy absorption capability. Low clamping ratio with no follow-on current.
Surge protection in consumer electronics. Surge protection in industrial electronics. Surge absorption for relays and solenoids. Semiconductor protection for transistors, diodes, ICs, thyristors, or TRIACs. Surge protection in household appliances, gas and oil appliances.
Body: nickel-plated. Leadless device: nickel-plated. Operating temperature: -40℃ to +85℃. Storage temperature: -40℃ to +125℃.
Features
AI Translation
- Wide operating voltage (V1mA) range from 18V to 820V
- Fast responding to transient over-voltage.
- Large absorbing transient energy capability.
- Low clamping ratio and no following-on current.
- Body: Nickel Plated
- Devices with No Leads: Nickel Plated
- Operating Temperature: -40°C to +85°C
- Storage Temperature: -40°C to +125°C
Applications
AI Translation
- Surge protection in consumer electronics
- Surge protection in industrial electronics
- Relay and electromagnetic valve surge absorption
- Transistor, diode, IC, thyristor or triac semiconductor protection
- Surge protection in electronic home appliances, gas and petroleum appliances
In-Stock: 16,800
16,800 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0751$ 0.0714 | $ 0.71 |
| 100+ | $ 0.0592$ 0.0563 | $ 5.63 |
| 300+ | $ 0.0512$ 0.0487 | $ 14.61 |
| 1,000+ | $ 0.0445$ 0.0423 | $ 42.30 |
| 5,000+ | $ 0.0397$ 0.0378 | $ 189.00 |
| 10,000+ | $ 0.0374$ 0.0356 | $ 356.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |


