Littelfuse 1.5SMC130A
| Manufacturer | |
| MPN | 1.5SMC130A |
| LCSC Part # | C1975150 |
| Packaging | DO-214AB(SMCJ) |
| Customer # | |
| Key Attributes | 179VC Clamp 8.5A Ipp TVS DIODE DO-214AB(SMCJ) |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Transient Voltage Suppressors (TVS)/TVS Diodes | |
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Packaging | DO-214AB(SMCJ) | |
| Clamping Voltage | 179V | |
| Operating Temperature | -65℃~+150℃ | |
| Peak Pulse Current (Ipp) | 8.5A | |
| Peak Pulse Power Dissipation (Ppp) | 1.5kW@10/1000us | |
| Voltage - Breakdown | 124V | |
| type | TVS | |
| Polarity | Unidirectional | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 1uA | |
| Reverse Stand-Off Voltage (Vrwm) | 111V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The 1.5SMC series is designed specifically to protect sensitive electronic equipment from voltage transients induced by lightning and other transient voltage events.
Features
AI Translation
- Fast response time: typically less than 1.0ps from 0V to BV min
- Glass passivated chip junction
- High temperature to reflow soldering guaranteed: 260°C 30sec
- VBR @ Tj = VBR @ 25°C X (1 + αT × (Tj - 25)) (αT: Temperature Coefficient, typical value is 0.1%)
- Plastic package is flammability rated V - 0 per Underwriters Laboratories
- Meet MSL level1, per J - STD - 020, LF maximun peak of 260°C
- Matte tin lead–free plated
- Halogen free and RoHS compliant
- Pb - free E3 means 2nd level interconnect is Pb - free and the terminal finish material is tin(Sn) (IPC/JEDEC J - STD609A.01)
- 1500W peak pulse power capability at 10/1000μs waveform, repetition rate (duty cycles): 0.01%
- Excellent clamping capability
- Low incremental surge resistance
- Typical IR less than 1μA when VBR min > 12V
- For surface mounted applications to optimize board space
- Low profile package
- Built - in strain relief
- Typical failure mode is short from over - specified voltage or current
- Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table 4a and 4c
- IEC 61000 - 4 - 2 ESD 30kV(Air), 30kV (Contact)
- ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000 - 4 - 2
- EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000 - 4 - 4
Applications
AI Translation
- TVS devices are ideal for the protection of I/O Interfaces, VCC bus and other vulnerable circuits used in Telecom, Computer, Industrial and Consumer electronic applications.
In-Stock: 58
58 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5108 | $ 0.51 |
| 10+ | $ 0.4979 | $ 4.98 |
| 30+ | $ 0.4882 | $ 14.65 |
| 100+ | $ 0.4785 | $ 47.85 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |

