RUILON RL1210A390K
| Manufacturer | RUILONAsian Brands |
| MPN | RL1210A390K |
| LCSC Part # | C19267881 |
| Packaging | 1210 |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 33.6V~42V 300A 1210 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | RUILON | |
| Packaging | 1210 | |
| Clamping Voltage | 80V | |
| Energy | 800mJ | |
| Maximum DC Volts | 30V | |
| Maximum AC Volts | 25V | |
| Varistor Voltage | 33.6V~42V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- EIA size: 1210
- Variable capacitance
- Operating voltage: 14Vdc ~ 415Vdc
- High surge suppress capability
- Bidirectional and symmetrical V/I charracteristics
- Multilayer ceramic construction technoology
- RoHS & Halogen Free (HF) compliant
- Operating temperature range: -55℃ ~ +125℃
- Storage temperature range: 5℃ ~ +40℃
Applications
AI Translation
- Used to Help Achieve Electromagnetic Compliance of End Products
- Provides On-Board Transient Voltage Protection for ICs, CMOS and MOSFET
- Suppression of Inductive Switching or Other Transient Events Such as EFT and Surge Voltage at the Circuit Board.
- Protection of Components and Circuits Sensitive to ESD Transients Occurring on Power supplies, Control and Signal Lines.
In-Stock: 10,795
10,795 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2244$ 0.2132 | $ 1.07 |
| 50+ | $ 0.1753$ 0.1666 | $ 8.33 |
| 150+ | $ 0.1542$ 0.1465 | $ 21.98 |
| 500+ | $ 0.128$ 0.1216 | $ 60.80 |
| 3,000+ | $ 0.1163$ 0.1105 | $ 331.50 |
| 6,000+ | $ 0.1092$ 0.1038 | $ 622.80 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



