NORDIC NRF52840-QIAA-R
| Manufacturer | |
| MPN | NRF52840-QIAA-R |
| LCSC Part # | C190794 |
| Packaging | AQFN-73-EP(7x7) |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4 GHz transceiver, Flexible power management |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver ICs | |
| Manufacturer | NORDIC | |
| Packaging | AQFN-73-EP(7x7) | |
| Sensitivity | -95dBm | |
| Data Rate | 2Mbps | |
| Frequency Range | 2.4GHz~2.4835GHz | |
| Typical Application Frequency | 2.4GHz | |
| Receive Current | 6.26mA | |
| Output Power | 8dBm | |
| Interface Type | ADC;I2S;PWM;SPI;UART;USB | |
| Operating Temperature | - | |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.5V | |
| Features | Supports RSSI function | |
| Type | transceiver | |
| Current Of Transmitting | 4.82mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Bluetooth5, IEEE 802.15.4-2006, 2.4 GHz transceiver
- Bluetooth 5 - 2 Mbps, 1 Mbps, 500 kbps, and 125 kbps; IEEE 802.15.4-2006 - 250 kbps; Proprietary 2.4 GHz - 2 Mbps, 1 Mbps
- Arm Cortex-M4 32-bit processor with FPU, 64 MHz; 212 EEMBC CoreMark score running from flash memory; 52 μA/MHz running CoreMark from flash memory; Watchpoint and trace debug modules (DWT, ETM, and ITM); Serialwire debug(SWD)
- Rich set of security features
- Arm TrustZone CryptoCell 310 security subsystem
- NIST SP800-90A and SP800-90B compliant random number generator
- AES-128-ECB, CBC, CMAC/CBC-MAC, CTR, CCM/CCM*
- Chacha20/Poly1305 AEAD supporting 128- and 256-bit key size
- SHA-1 and SHA-2 up to 256 bit
- Keyed-hash message authentication code (HMAC)
- RSA up to 2048-bit key size
- SRP up to 3072-bit key size
- ECC support for most used curves, including P-256 (secp256r1) and Ed25519/Curve25519
- Application key management using derived key model
- Flash access control list (ACL)
- Root-of-trust (RoT)
- Debug control and configuration
- Access port protection (CTRL-AP)
- 1.7 V to 5.5 V supply voltage range
- On-chip DC/DC and LDO regulators with automated low current modes
- 1.8 V to 3.3 V regulated supply for external components
- Automated peripheral power management
- Fast wake-up using 64MHz internal oscillator
- 0.4 μA at 3 V in System OFF mode, no RAM retention
- 1.5 μA at 3 V in System ON mode, no RAM retention, wake on RTC
- Advanced on-chip interfaces
- USB 2.0 full speed (12Mbps) controller
- QSPI 32 MHz interface
- High-speed 32 MHz SPI
- Type 2 near field communication (NFC-A) tag with wake-on field; Touch-to-pair support
- Programmable peripheral interconnect (PPI)
- 48 general purpose I/O pins
- EasyDMA automated data transfer between memory and peripherals
Applications
AI Translation
- Advanced computer peripherals and I/O devices
- Mouse
- Keyboard
- Multi-touch trackpad
- Advanced wearable devices
- Health/fitness sensors and monitoring devices
- Wireless payment enabled devices
- Smart home sensors and controllers
- Industrial IoT sensors and controllers
- Interactive entertainment devices
- Remote controls
- Gaming controllers
In-Stock: 8,773
8,773 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 5.8163 | $ 5.82 |
| 10+ | $ 5.2391 | $ 52.39 |
| 30+ | $ 4.9456 | $ 148.37 |
| 100+ | $ 4.3537 | $ 435.37 |
| 500+ | $ 4.2127 | $ 2106.35 |
| 1,000+ | $ 4.1527 | $ 4152.70 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A991g |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A991g |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
