R+O 1SMA5919A
| Manufacturer | R+OAsian Brands |
| MPN | 1SMA5919A |
| LCSC Part # | C19077488 |
| Packaging | DO-214AC(SMA) |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE ZENER 5.6V 1500mW DO-214AC(SMA) |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Zener/Single Zener Diodes | |
| Manufacturer | R+O | |
| Packaging | DO-214AC(SMA) | |
| Tolerance | ±5% | |
| Pd - Power Dissipation | 1.5W | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 5uA@3V | |
| Impedance(Zzt) | 2Ω | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Zener Voltage(Range) | 5.32V~5.88V | |
| Zener Voltage(Nom) | 5.6V | |
| Impedance(Zzk) | 250Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 58,155
58,155 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0973 | $ 0.49 |
| 50+ | $ 0.0778 | $ 3.89 |
| 150+ | $ 0.0681 | $ 10.22 |
| 500+ | $ 0.0607 | $ 30.35 |
| 2,500+ | $ 0.0535 | $ 133.75 |
| 5,000+ | $ 0.0506 | $ 253.00 |
Standard Packaging5000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



