R+O 1SMA5918A
| Manufacturer | R+OAsian Brands |
| MPN | 1SMA5918A |
| LCSC Part # | C19077487 |
| Packaging | DO-214AC(SMA) |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE ZENER 5.1V 1500mW DO-214AC(SMA) |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Zener/Single Zener Diodes | |
| Manufacturer | R+O | |
| Packaging | DO-214AC(SMA) | |
| Tolerance | ±5% | |
| Pd - Power Dissipation | 1.5W | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 5uA | |
| Impedance(Zzt) | 4Ω | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Zener Voltage(Range) | 4.84V~5.36V | |
| Zener Voltage(Nom) | 5.1V | |
| Impedance(Zzk) | 350Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 44,280
44,280 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1139 | $ 0.57 |
| 50+ | $ 0.0942 | $ 4.71 |
| 150+ | $ 0.0843 | $ 12.65 |
| 500+ | $ 0.0769 | $ 38.45 |
| 2,500+ | $ 0.0537 | $ 134.25 |
| 5,000+ | $ 0.0507 | $ 253.50 |
Standard Packaging5000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



