PANASONIC TQ2-24V
| Manufacturer | |
| MPN | TQ2-24V |
| LCSC Part # | C190558 |
| Packaging | DIP,14x9mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 5 mm Low profile, 2 Form C and 2 A (surface-mount type) relays |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Signal Relays | |
| Manufacturer | PANASONIC | |
| Packaging | DIP,14x9mm | |
| Contact Material | Silver + Gold Plated | |
| Coil Voltage | 24V | |
| Coil Resistance | 2.88kΩ | |
| Contact Rating | 1A@30VDC;500mA@125VAC | |
| Contact Resistance | 50mΩ | |
| Contact Form | Two groups of conversions: 2C(Double-pole double-throw conversion) | |
| Release Time | 3ms | |
| Operating Temperature | -40℃~+70℃ | |
| Operate Time | 3ms | |
| Switching Voltage(Max) | 125V@AC;110V@DC | |
| Switching Current(Max) | 1A | |
| Coil Rated Power | 200mW | |
| Coil Type | - |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Flat compact size 14.0 (L)×9.0 (W)×5.0 (H) mm .551 (L)×.354 (W)×.197 (H) inch
- Nominal operating power: High sensitivity of 140 mW (2 Form C single side stable type)
- Suitable for SMD automatic insertion (SA type) With a height of 5.6 mm .220 inch, the relays meet JIS C 0806 specifications.
- DIL terminal array enables use of IC sockets
- Low thermal electromotive force (approx. 5 μV) [approx. 2 μV (surface-mount type)]
- Latching types also available
- Self-clinching terminal also available
Applications
AI Translation
- Telephone-related equipment
- Communications
- Measurement equipment
- OA equipment
- Industrial machines
In-Stock: 4,700
4,700 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.4111 | $ 1.41 |
| 10+ | $ 1.1481 | $ 11.48 |
| 30+ | $ 1.0036 | $ 30.11 |
| 100+ | $ 0.8396 | $ 83.96 |
| 500+ | $ 0.7665 | $ 383.25 |
| 1,000+ | $ 0.734 | $ 734.00 |
Standard Packaging50/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



