TE Connectivity 172168-1
| Manufacturer | |
| MPN | 172168-1 |
| LCSC Part # | C188370 |
| Packaging | P=4.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HOUSING 6POS 4.2mm DUAL ROW |
| Description | Connector Housing 6 Position 4.2mm Pitch Dual Row |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Rectangular Connector Housings | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | P=4.2mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
38,760
38,760
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.1235 | $ 0.62 |
50+ | $ 0.101 | $ 5.05 |
150+ | $ 0.0897 | $ 13.46 |
500+ | $ 0.0812 | $ 40.60 |
2,500+ | $ 0.0745 | $ 186.25 |
5,000+ | $ 0.0711 | $ 355.50 |
Standard Packaging 500/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$