G-Switch DC-S016C-D025-15A
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | DC-S016C-D025-15A |
| LCSC Part # | C18724110 |
| Packaging | Through Hole |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN PWR JACK 2.5mm x 5.6mm SOLDER |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Barrel Connectors/Power Connectors | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | Through Hole | |
| Mounting Type | Solder Cup | |
| Connector Type | DC Power Jack | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Inside Contact Diameter | 2.5mm | |
| Outside Contact Diameter | 5.6mm | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating (Max) | 24V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 703
703 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.2204$ 0.2094 | $ 0.21 |
| 10+ | $ 0.2156$ 0.2049 | $ 2.05 |
| 30+ | $ 0.2123$ 0.2017 | $ 6.05 |
| 100+ | $ 0.2091$ 0.1987 | $ 19.87 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



