BOURNS NR72CB0
| Manufacturer | |
| MPN | NR72CB0 |
| LCSC Part # | C183007 |
| Packaging | SMD,4.8x3.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | C-Type Breaker |
| Description | 72℃ SMD,4.8x3.2mm Thermal Cutoffs (Thermal Fuses) RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Thermal Cutoffs (Thermal Fuses) | |
| Manufacturer | BOURNS | |
| Packaging | SMD,4.8x3.2mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
In-Stock:
3,724
3,724
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.3625 | $ 0.36 |
10+ | $ 0.3158 | $ 3.16 |
30+ | $ 0.2949 | $ 8.85 |
100+ | $ 0.2707 | $ 27.07 |
500+ | $ 0.2498 | $ 124.90 |
1,000+ | $ 0.2433 | $ 243.30 |
Standard Packaging 1000/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$