Legion RT-C14B-H1+SS21-1BB
| Manufacturer | LegionAsian Brands |
| MPN | RT-C14B-H1+SS21-1BB |
| LCSC Part # | C18221900 |
| Packaging | Through Hole,41x30mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER 10A 250V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | Legion | |
| Packaging | Through Hole,41x30mm | |
| Voltage Rating (AC) | 250V | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Actuator Color | Black | |
| Actuator Type | Concave Bend | |
| With Lamp | No | |
| Actuator Identifier | - O | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Life | 10000 times | |
| Length | 41mm | |
| Current Rating | 10A | |
| Switch Height | 18.9mm | |
| Width | 30mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 40 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 490
490 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.6431 | $ 1.64 |
| 10+ | $ 1.3908 | $ 13.91 |
| 40+ | $ 1.2328 | $ 49.31 |
| 80+ | $ 1.0699 | $ 85.59 |
| 480+ | $ 0.9964 | $ 478.27 |
| 1,000+ | $ 0.9661 | $ 966.10 |
Standard Packaging40/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



