Littelfuse 0251004.NRT1L
| Manufacturer | |
| MPN | 0251004.NRT1L |
| LCSC Part # | C178929 |
| Packaging | Through Hole,D2.8xL7.1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 4A TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Packaging | Through Hole,D2.8xL7.1mm | |
| Melting I2t | 2.45 | |
| Interrupt Rating | 50A;300A | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Type | Resistor Fuse | |
| Current Rating | 4A | |
| Voltage Rating (DC) | 125V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The PICO II Very Fast-Acting Fuse is designed to meet an extensive array of performance characteristics in a space-saving subminiature package.
Features
AI Translation
- Very fast-acting
- Halogen-free available
- Small size
- Wide operating temperature range
- Wide current rating range (0.062A - 15A)
- Low temperature re-rating
Applications
AI Translation
- Secondary protection for space constrained applications
- Flat–panel display TV
- Power supply
- LCD monitor
- Audio/Video system
- LCD backlight inverter
- Lighting system
- Offce machines
- Medical equipment
In-Stock: 6,480
6,480 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2011 | $ 1.01 |
| 50+ | $ 0.1554 | $ 7.77 |
| 150+ | $ 0.1358 | $ 20.37 |
| 500+ | $ 0.1114 | $ 55.70 |
| 2,500+ | $ 0.1005 | $ 251.25 |
| 5,000+ | $ 0.094 | $ 470.00 |
Standard Packaging5000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



