YUEN FUNG MT-0-202-A101-M200-RS
| Manufacturer | YUEN FUNGAsian Brands |
| MPN | MT-0-202-A101-M200-RS |
| LCSC Part # | C1788494 |
| Packaging | Through Hole,13.1x12.7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 125V DPDT Through Hole 5A Through Hole,13.1x12.7mm Toggle Switches RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Toggle Switches | |
| Manufacturer | YUEN FUNG | |
| Packaging | Through Hole,13.1x12.7mm | |
| Actuator Type | Cylinder Lever | |
| Width | 12.7mm | |
| Voltage Rating (AC) | 125V | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Height | 28.6mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Life | - | |
| Length | 13.1mm | |
| Current Rating | 5A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 150 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,295
1,295 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.7974 | $ 0.80 |
| 10+ | $ 0.6376 | $ 6.38 |
| 30+ | $ 0.5569 | $ 16.71 |
| 150+ | $ 0.4778 | $ 71.67 |
| 450+ | $ 0.4294 | $ 193.23 |
| 1,050+ | $ 0.4052 | $ 425.46 |
Standard Packaging150/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



