PANASONIC EEUFR1H471
| Manufacturer | |
| MPN | EEUFR1H471 |
| LCSC Part # | C178708 |
| Packaging | Through Hole,D12.5xL20mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 470uF ±20% 50V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | PANASONIC | |
| Packaging | Through Hole,D12.5xL20mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| Lifetime | 10000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 470uF | |
| Ripple Current | 2.26A@100kHz | |
| Pin Spacing | 5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | 22mΩ@100kHz | |
| Height - Seated (Max) | 20mm | |
| Diameter | 12.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 11,201
11,201 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.6953 | $ 0.70 |
| 10+ | $ 0.5692 | $ 5.69 |
| 30+ | $ 0.5062 | $ 15.19 |
| 100+ | $ 0.4043 | $ 40.43 |
| 500+ | $ 0.3671 | $ 183.55 |
| 1,000+ | $ 0.3477 | $ 347.70 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



