PANASONIC EEUFR1C102L
| Manufacturer | |
| MPN | EEUFR1C102L |
| LCSC Part # | C178696 |
| Packaging | Through Hole,D8xL20mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 1000uF ±20% 16V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | PANASONIC | |
| Packaging | Through Hole,D8xL20mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| Capacitance | 1000uF | |
| Lifetime | 9000hrs@105℃ | |
| Ripple Current | 1.56A@100kHz | |
| Pin Spacing | 3.5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | 30mΩ@100kHz | |
| Height - Seated (Max) | 20mm | |
| Diameter | 8mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 125
125 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1664 | $ 0.83 |
| 50+ | $ 0.1628 | $ 8.14 |
| 150+ | $ 0.1604 | $ 24.06 |
| 500+ | $ 0.158 | $ 79.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



