NetPower Technologies NRT1000P010T05
| Manufacturer | |
| MPN | NRT1000P010T05 |
| LCSC Part # | C17590540 |
| Packaging | SIP,16.8x10.7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SIP,16.8x10.7mm DC DC Converters RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | NetPower Technologies | |
| Packaging | SIP,16.8x10.7mm | |
| Function | - | |
| Vin | 7V~14V | |
| type | Open type | |
| Ripple Noise | 50mVp-p | |
| Vout | 1.2V~6V | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Quiescent Supply Current | 27.5mA | |
| Capacitive Load(Max) | 1000uF | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Iout | 10A | |
| Output Voltage Accuracy | ±3% | |
| Height | 9.7mm | |
| Frequency - Switching | 1.15MHz | |
| Features | Programmable output voltage;Over Current Protection;Automatic fault recovery;Over-temperature protection | |
| Conversion Efficiency | 95% | |
| Length | 16.8mm | |
| Width | 10.7mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Input range: 7.0–14V
- Wide output range: 1.2–6V
- Remote enable control, output trim, output over-current/over-temperature/short-circuit protections, monotonic start-up
- Small size: 10.7 mm x 16.8 mm x 9.7 mm (0.42 in x 0.66 in x 0.38 in)
- Wide operating temperature range (-40℃ to 85℃)
- All components meet UL 94V0
Applications
AI Translation
- Intermediate bus architecture
- Telecom, datacom, networking equipment
- Electronic data processing, servers
- Distributed power architectures
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 43.6514 | $ 43.65 |
| 200+ | $ 17.4173 | $ 3483.46 |
| 500+ | $ 16.8356 | $ 8417.80 |
| 1,000+ | $ 16.5478 | $ 16547.80 |
Standard Packaging2/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

