TE Connectivity 1-583718-3
| Manufacturer | |
| MPN | 1-583718-3 |
| LCSC Part # | C17586526 |
| Packaging | P=2.54mm |
| Customer # | |
| Description | -55℃~+105℃ 2.54mm P=2.54mm Card Edge Connector Housings RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Card Edge Connectors/Card Edge Connector Housings | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price (Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 15.7375 | $ 15.74 |
200+ | $ 6.2799 | $ 1255.98 |
500+ | $ 6.0693 | $ 3034.65 |
1,000+ | $ 5.9663 | $ 5966.30 |
Standard Packaging 500/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$