TE Connectivity 2178186-3
| Manufacturer | |
| MPN | 2178186-3 |
| LCSC Part # | C17569103 |
| Packaging | P=7.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | -40℃~+125℃ 7.8mm 1 7.8mm P=7.8mm Blade Type Power Connector Housings RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Blade Type Power Connectors/Blade Type Power Connector Housings | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | P=7.8mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Color | Black | |
| Flame Retardant Rating | UL94V-0 | |
| Pitch | 7.8mm | |
| Plastic Material | Glass-Fiber Reinforced PBT | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | 7.8mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1950 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.2794 | $ 1.28 |
| 200+ | $ 0.5118 | $ 102.36 |
| 500+ | $ 0.4948 | $ 247.40 |
| 1,000+ | $ 0.4856 | $ 485.60 |
Standard Packaging1950/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

