Broadcom ACPL-C799-500E
| Manufacturer | |
| MPN | ACPL-C799-500E |
| LCSC Part # | C17530689 |
| Packaging | SOIC-8-6.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 10MHz 1 3V~5.5V SOIC-8-6.8mm ADCs/DACs - Special Purpose RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Data Acquisition/ADCs/DACs - Special Purpose | |
| Manufacturer | Broadcom | |
| Packaging | SOIC-8-6.8mm | |
| Features | Digital filtering;Built-in reference source | |
| Voltage Reference Drift | 40ppm/℃ | |
| Data Rate | 10MHz | |
| Voltage Reference Value | 80mV | |
| Number of Channels | 1 | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Voltage Reference | Built-in | |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V | |
| Integral non - linearity | 8LSB | |
| Resolution (Bits) | 16;10MHz |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 10
10 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 12.6125 | $ 12.61 |
| 10+ | $ 10.9122 | $ 109.12 |
| 30+ | $ 9.8756 | $ 296.27 |
| 100+ | $ 9.0076 | $ 900.76 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |

