GAPTEC Electronic LEDT16_24-350
| Manufacturer | |
| MPN | LEDT16_24-350 |
| LCSC Part # | C17468707 |
| Packaging | SMD-6P,23.9x13.7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 320kHz~420kHz Buck 5.5V~48V SMD-6P,23.9x13.7mm LED Drivers RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/LED Drivers | |
| Manufacturer | GAPTEC Electronic | |
| Packaging | SMD-6P,23.9x13.7mm | |
| Frequency - Switching | 320kHz~420kHz | |
| Features | Short Circuit Protection | |
| Dimming | PWM;Analog | |
| Topology | Buck | |
| Constant Current Accuracy | 2% | |
| Voltage - Input(DC) | 5.5V~48V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The LED16_24 is a series of step-down constant current source designed for driving high power LEDs. It features high efficiency, wide input voltage range, high operating temperature, PWM and analogue dimming, remote ON/OFF control, and SMD package which facilitates the installation.
Features
AI Translation
- SMD package, simple and convenient
- High efficiency up to 96%
- Short Circuit Protection (SCP)
- Ultra wide range voltage input and output
- Constant current mode, great power output
- AC-DC, EMC recommended circuit
- PWM dimming & analogue dimming
- Remote ON/OFF
- RoHS and UL Compliance
Applications
AI Translation
- Decorative light
- Special control light
- Backlight
- Commercial light
- Streetlight
- In-house light
- Car light
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 34.0953 | $ 34.10 |
| 200+ | $ 13.6048 | $ 2720.96 |
| 400+ | $ 13.1504 | $ 5260.16 |
| 1,000+ | $ 12.9247 | $ 12924.70 |
Standard Packaging200/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |

