MEAN WELL LDD-350LS
| Manufacturer | MEAN WELLAsian Brands |
| MPN | LDD-350LS |
| LCSC Part # | C17384763 |
| Packaging | SMD-16P,25.4x10.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SMD-16P,25.4x10.5mm LED Drivers (Off-Board) RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Supplies - External/Internal (Off-Board)/LED Drivers (Off-Board) | |
| Manufacturer | MEAN WELL | |
| Packaging | SMD-16P,25.4x10.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2280 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- DC/DC step-down converter
- Constant current output: 300mA to 700mA;1000mA to 1500mA
- Wide input voltage: 6~36VDC;9~36VDC
- Wide output LED string voltage: 2~30VDC;2~32VDC
- High efficiency up to 95%
- Built-in EMI filter, comply with BS EN/EN55015 and FCC part15 without additional input filter and capacitors
- Built-in PWM dimming and remote ON/OFF control;Built-in PWM + analog dimming and remote ON/OFF control
- Protections: Short circuit / Over temperature;Short circuit
- Cooling by free air convection
- Fully encapsulated with IP67 level for pin and wire style
- Non-potted, optional conformal coating for SMD style (Order No.: LDD-[1000;LSC)
- Compact size
- Low cost, high reliability
- Suitable for driving illumination LED
In-Stock: 6
6 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.5084 | $ 4.51 |
Standard Packaging2280/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

