Nichicon LNT1C105MSEN
| Manufacturer | |
| MPN | LNT1C105MSEN |
| LCSC Part # | C1619416 |
| Packaging | Screw Terminals,D90xL223mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | ±20% 16V 1F Screw Terminals,D90xL223mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Nichicon | |
| Packaging | Screw Terminals,D90xL223mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| Lifetime | 2000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 1F | |
| Ripple Current | 39.15A@10kHz | |
| Pin Spacing | 31.8mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 223mm | |
| Diameter | 90mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 5 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 108.242 | $ 108.24 |
| 200+ | $ 41.8883 | $ 8377.66 |
| 500+ | $ 40.4158 | $ 20207.90 |
| 1,000+ | $ 39.6888 | $ 39688.80 |
Standard Packaging5/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |

