JST 6P-SCN
| Manufacturer | |
| MPN | 6P-SCN |
| LCSC Part # | C161705 |
| Packaging | P=2.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HOUSING 6POS 2.5mm SINGLE ROW |
| Description | Connector Housing 6 Position 2.5mm Pitch Single Row |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Board In, Direct Wire to Board | |
| Manufacturer | JST | |
| Packaging | P=2.5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
13,330
13,330
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
10+ | $ 0.0402 | $ 0.40 |
100+ | $ 0.0357 | $ 3.57 |
300+ | $ 0.0335 | $ 10.05 |
1,000+ | $ 0.0309 | $ 30.90 |
5,000+ | $ 0.0295 | $ 147.50 |
10,000+ | $ 0.0289 | $ 289.00 |
Standard Packaging 1000/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$