VISHAY MAL202117102E3
| Manufacturer | |
| MPN | MAL202117102E3 |
| LCSC Part # | C1586415 |
| Packaging | Through Hole,D12.5xL30mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 1000uF ±20% 40V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | Through Hole,D12.5xL30mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 40V | |
| Capacitance | 1000uF | |
| Lifetime | 8000hrs@85℃ | |
| Ripple Current | 1.17A@10kHz | |
| Pin Spacing | - | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | 110mΩ | |
| Height - Seated (Max) | 30mm | |
| Diameter | 12.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 260 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 302
302 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 3.4005 | $ 3.40 |
| 10+ | $ 2.9461 | $ 29.46 |
| 30+ | $ 2.6756 | $ 80.27 |
| 260+ | $ 2.402 | $ 624.52 |
| 520+ | $ 2.2756 | $ 1183.31 |
| 1,040+ | $ 2.2196 | $ 2308.38 |
Standard Packaging260/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |


