OMRON G5Q-1A4 DC12
| Manufacturer | |
| MPN | G5Q-1A4 DC12 |
| LCSC Part # | C152689 |
| Packaging | Through Hole,20x10mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Miniature power relay, with 1-pole 10A switching capability |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Power Relays | |
| Manufacturer | OMRON | |
| Packaging | Through Hole,20x10mm | |
| Contact Material | Silver Alloy (Cd-Free) | |
| Coil Type | Non-Polarized - Single Coil | |
| Coil Voltage | 12V | |
| Number of Pins | 4 | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Switching Current(Max) | 10A | |
| Release Time | 5ms | |
| Operate Time | 10ms | |
| Contact Resistance | 100mΩ | |
| Contact Rating | 5A@30VDC;10A@250VAC | |
| Coil Rated Power | 200mW | |
| Switching Voltage(Max) | 277V@AC;30V@DC | |
| Contact Form | 1 Set Normally Open: 1A (SPST NO) | |
| Coil Resistance | 720Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 8,435
8,435 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.9334 | $ 0.93 |
| 10+ | $ 0.7584 | $ 7.58 |
| 30+ | $ 0.6709 | $ 20.13 |
| 100+ | $ 0.5704 | $ 57.04 |
| 500+ | $ 0.5186 | $ 259.30 |
| 1,000+ | $ 0.4927 | $ 492.70 |
Standard Packaging100/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



