SKYWORKS SKY13418-485LF
| Manufacturer | |
| MPN | SKY13418-485LF |
| LCSC Part # | C150871 |
| Packaging | QFN-14-EP(2x2) |
| Customer # | |
| Key Attributes | 0.1 to 3.8 GHz SP8T Antenna Switch |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Switches | |
| Manufacturer | SKYWORKS | |
| Packaging | QFN-14-EP(2x2) | |
| Frequency range | 100MHz~3.8GHz | |
| Features | Integrated control logic | |
| Voltage - Supply | 2.5V~5V | |
| P1dB | 37.5dBm | |
| operating temperature | -40℃~+90℃ |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The SKY13418-485LF is a single-pole, eight-throw (SP8T) antenna switch. The high linearity performance and low insertion loss achieved by the SKY13418-485LF make it an ideal choice for main/diversity switching commonly used in LTE-based handsets, data cards, and tablets that use antenna diversity solutions. The SKY13418-485LF is part of a scalable family of products that covers SP4T through SP8T switches that allow up to eight bands of WCDMA/LTE. The symmetric port designs provide flexibility in signal routing for both receive diversity and higher power TD-SCDMA/TDD-LTE, WCDMA/FDD, and LTE transmit/receive applications. Switching is controlled by three CMOS/TTL-compatible control voltage inputs (V1, V2, and V3). Depending on the logic voltage level applied to the control pins, the ANT pin is connected to one of eight switched RF input/output (I/O) ports (RF1 to RF8) using a low insertion loss path, while the paths between the ANT pin and the other RF pins are in a high isolation state. No external blocking capacitors are required on the RF paths unless VDC is applied externally. The SKY13418-485LF is manufactured in a compact, 14-pin 2.0 x 2.0 mm, Quad Flat No-Lead (QFN) package.
Features
- Broadband frequency range: 0.1 to 3.8 GHz
- Low insertion loss: 0.7 dB typical @2.7 GHz
- High isolation: >20 dB @2.7 GHz
- Integrated logic
- Small QFN (14-pin, 2.0 x 2.0 mm) package (MSL1, 260 °C per JEDEC J-STD-020)
Applications
- Any 2G/3G/4G antenna diversity or LTE (TDD/FDD) transmit/receive system for which GSM transmit is not required
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.8605 | $ 0.86 |
| 10+ | $ 0.7163 | $ 7.16 |
| 30+ | $ 0.645 | $ 19.35 |
| 100+ | $ 0.5721 | $ 57.21 |
| 500+ | $ 0.4667 | $ 233.35 |
| 1,000+ | $ 0.4457 | $ 445.70 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A991g |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A991g |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |



