Littelfuse 0218001.MXP
| Manufacturer | |
| MPN | 0218001.MXP |
| LCSC Part # | C142743 |
| Packaging | D5.2xL20mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 1A D5.2xL20mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Packaging | D5.2xL20mm | |
| Melting I2t | 6.73 | |
| Interrupt Rating | 35A@250VAC | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Type | Glass Tube Fuse | |
| Current Rating | 1A | |
| Voltage Rating (DC) | 250V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
5×20mm Time-Lag glass body cartridge fuse designed to IEC specifcation.
Features
AI Translation
- Available in cartridge and axial lead form
- RoHS compliant and lead-free
- Designed to International IEC Standards for use globally
- Meets the IEC 60127-2, Sheet 3 specifcation for Time-Lag fuses
Applications
AI Translation
- Used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
In-Stock: 19,465
19,465 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1425 | $ 0.71 |
| 50+ | $ 0.1134 | $ 5.67 |
| 150+ | $ 0.0989 | $ 14.84 |
| 500+ | $ 0.0879 | $ 43.95 |
| 2,500+ | $ 0.0792 | $ 198.00 |
| 5,000+ | $ 0.0749 | $ 374.50 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



