Littelfuse 02153.15MXP
| Manufacturer | |
| MPN | 02153.15MXP |
| LCSC Part # | C142723 |
| Packaging | D5.2xL20mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 3.15A D5.2xL20mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Packaging | D5.2xL20mm | |
| Melting I2t | 43.255 | |
| Interrupt Rating | 1.5kA@250VAC | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Type | Ceramic Tube Fuse | |
| Current Rating | 3.15A | |
| Voltage Rating (DC) | 250V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
5×20mm Time-Lag surge withstand ceramic body cartridge fuse designed to IEC specification
Features
AI Translation
- Designed to International (IEC ) Standards for use globally
- High breaking capacity
- Meets the IEC 60127-2, Sheet 5 specification for Time-Lag fuses
- RoHS compliant and lead-free
Applications
AI Translation
- Used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
In-Stock: 7,855
7,855 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1623 | $ 0.81 |
| 50+ | $ 0.1271 | $ 6.36 |
| 150+ | $ 0.1095 | $ 16.43 |
| 500+ | $ 0.0935 | $ 46.75 |
| 2,500+ | $ 0.083 | $ 207.50 |
| 5,000+ | $ 0.0777 | $ 388.50 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



