Korean Hroparts Elec DC-044A-20A
| Manufacturer | Korean Hroparts ElecAsian Brands |
| MPN | DC-044A-20A |
| LCSC Part # | C129006 |
| Packaging | Through Hole |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN PWR JACK 2mm x 5.9mm TH R/A |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Barrel Connectors/Power Connectors | |
| Manufacturer | Korean Hroparts Elec | |
| Packaging | Through Hole | |
| Mounting Type | Right Angle | |
| Connector Type | DC Power Jack | |
| Operating Temperature | -20℃~+70℃ | |
| Inside Contact Diameter | 2mm | |
| Outside Contact Diameter | 5.9mm | |
| Current Rating | 5A | |
| Voltage Rating (Max) | 30V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 120 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 23,130
23,130 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2614$ 0.2405 | $ 1.20 |
| 50+ | $ 0.2083$ 0.1917 | $ 9.59 |
| 120+ | $ 0.1855$ 0.1707 | $ 20.48 |
| 480+ | $ 0.1572$ 0.1447 | $ 69.46 |
| 2,520+ | $ 0.1373$ 0.1264 | $ 318.53 |
| 5,040+ | $ 0.1297$ 0.1194 | $ 601.78 |
Standard Packaging120/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



