TI DAC8562SDGSR
| Manufacturer | |
| MPN | DAC8562SDGSR |
| LCSC Part # | C127965 |
| Packaging | VSSOP-10-0.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Dual 16-, 14-, 12-Bit, Low-Power, Buffered, Voltage-Output DACs With 2.5-V, 4-PPM/°C Internal Reference |
| Description | 10us 2.7V~5.5V 4LSB VSSOP-10-0.5mm Digital to Analog Converters (DAC) RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Data Acquisition/Digital to Analog Converters (DAC) | |
| Manufacturer | TI | |
| Packaging | VSSOP-10-0.5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2500 |
| Sales Unit | Piece |
In-Stock:
2,587
2,587
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 4.2744 | $ 4.27 |
10+ | $ 3.7409 | $ 37.41 |
30+ | $ 3.4701 | $ 104.10 |
100+ | $ 3.1052 | $ 310.52 |
500+ | $ 2.9755 | $ 1487.75 |
1,000+ | $ 2.9188 | $ 2918.80 |
Standard Packaging 2500/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$