Walsin RFANT5220110A0T
| Manufacturer | WalsinAsian Brands |
| MPN | RFANT5220110A0T |
| LCSC Part # | C127611 |
| Packaging | SMD,5.2x2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | MULTILAYER CERAMIC ANTENNA 2.4 GHz ISM Band Working Frequency |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Antennas | |
| Manufacturer | Walsin | |
| Packaging | SMD,5.2x2mm | |
| VSWR | 2 | |
| Antenna Type | Ceramic Antenna | |
| Peak Gain | 2dBi | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Height | 1.15mm | |
| Frequency(Center/Band) | 2.45GHz | |
| Impedance | 50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Walsin develops a new ceramic embedded antenna specified for 2.4 GHz ISM Band application. Both of Wireless LAN IEEE 802.11b and Bluetooth typically located on this unlicensed frequency band which range covers from 2.4GHz to 2.4835GHz. To fulfil the friendly usage for antenna, this antenna has been designed to a typical 150MHz bandwidth through advanced LTCC (Low Temperature Co-fired Ceramic) technology and superior product design via 3D EM Simulation Skill. This antenna has a rectangular ceramic body with a tiny dimension of 5.2x2.0x1.1 mm³ meet the future SMT automation and miniaturization requirements on modern portable devices.
Features
AI Translation
- Surface Mounted Devices with a small dimension of 5.2×2.0×1.1 mm³ meet future miniaturization trend.
- Embedded and LTCC (Low Temperature Co-fired Ceramic) technology is able to future integrate with system design as well as beautifying the housing of final product.
- High Stability in Temperature / Humidity Change
Applications
AI Translation
- Bluetooth
- Wireless LAN
- HormRF
- ISM band 2.4GHz wireless applications
In-Stock: 65,800
65,800 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.1378 | $ 1.38 |
| 100+ | $ 0.1076 | $ 10.76 |
| 300+ | $ 0.0925 | $ 27.75 |
| 2,000+ | $ 0.0811 | $ 162.20 |
| 4,000+ | $ 0.072 | $ 288.00 |
| 10,000+ | $ 0.0675 | $ 675.00 |
Standard Packaging2000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517710000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517710000 |
| CAHTS | 8517710000 |
| BRHTS | 85177110 |
| INHTS | 85177100 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517710000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517710000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517710000 |
| BRHTS | 85177110 |
| INHTS | 85177100 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



